Webový rozcestník gni.cz

gni.cz → Trocha historie a současnosti tohoto webu

gni.cz a jeho předchůdci

Pokud jste zavítali na tuto stránku, jistě Vás zajímá, jak to bylo od počátku s tímto webem. Nápad vytvořit osobní web mě zaujal před několika lety, v té době ještě neexistovala ani jedna z dnešních domén (gni.cz, kralp.cz, oktext.cz, prohlizece.eu a petr-kral.com), navíc jsem tvořil pouze statické webové prezentace (v té době jsem ovládal jen jazyk HTML), takže každá úprava si vyžadovala opravy v mnoha statických souborech. To bylo velmi náročné.

Někdy v březnu 2007 jsem se rozhodoval ke koupí první domény druhého řádu a jelikož jsem měl za měsíc oslavit 18 narozeniny, dal jsem si to jako narozeninový dárek. Tím spatřila světlo světa první použitelná verze webu na dosti starém designu (verze 0.1) a doméně petr-kral.com, ale v té době mi to stačilo, navíc byla brzy nahrazena novějším modernějším designem (verze 0.2). Ten se mi však také nezamlouval a nahradil ho do té doby poslední design (verze 0.3). Poněvadž se stále jednalo o weby statické a dost pracné na údržbu, tak jsem se po čase rozhodl přejít na weby s redakčním systémem (CMS = content management system). Při brouzdání internetem jsem náhodou našel redakční systém RS2 od českého autora, který na webu vystupuje jako juneau, uvedený systém se stal na dlouhou dobu pohonem mého osobního webu. Opět si to vyžádalo změnu designu a za dobu provozu na RS2 se vystřídaly minimálně 4 další designy (verze 0.4 - 0.7).

Pak jsem shodou okolností narazil na redakční systém Joomla (na ten mě přivedl učitel počítačů na střední škole) a dal ho také na svůj web, na něm se posléze vystřídali další 3 designy (verze 0.8 - 1.0). Pak mně však napadlo začít tvořit zpravodajské články a doména (petr-kral.com) již nebyla příliš vhodnou, i přesto jsem se rozhodl dále jí udržovat, ale již téměř bez obsahu na příští dva roky. To by se dalo zařadit jako doba temna osobního blogu.

Po dvou letech jsem se rozhodl znovu oživit svůj blog. V této chvíli se již jednalo o blogovací systém Tomáše Mrázka, který je v několika skriptech na blogu a tomto webu dodnes. Tím mu děkuji, že mně přivedl na nápad mít vlastní systém a nepoužívat masová řešení. Dnešní systém je již zcela jiný než ten v roce 2009 ( v té době na doméně blog.newsportal.cz a později zpět na petr-kral.com). Za uplynulé roky se mnohokrát proměnil design a také jádro systému (verze 1.1 - 2.9). V současné době proběhla opět veliká řada změn, včetně koupě úplně nové domény gni.cz, tím se uzavírá historie, obou předchozích domén (kralp.cz, petr-kral.com a všech ostatních), jejichž další využití bude maximálně formou přesměrování, pokud nezaniknou úplně. Nyní již sledujete verzi 3.0 na adrese gni.cz.

vlajka.gni.cz

Historie vlajky, alias webu o českých a slovenských státních symbolech, sahá do srpna 2005, v té době to byl web/blog zcela jiného autora, od něj jsem stránky koupil za pár korun někdy v průběhu roku 2009, v té době prakticky až do přestěhování na mojí doménu (kralp.cz) šlo opět o masové řešení blogovacího systému, tentokrát o online službu blog.cz, tam web fungoval na adrese ceskavlajka.blog.cz, ale nedalo se s ním příliš vhodně manipulovat, o vlastní adrese ani nemluvě, proto jsem se rozhodl přesunout ho na svůj web a tím stránky získali adresu ceskavlajka.kralp.cz, to bylo na docela dlouhou dobu vše, web jsem rozběhl na stávající verzi blogového systému, tedy na stejném jako běžel a běží i můj blog (byť byly stránky vlajky hodně zanedbané, systém byl vždy zastaralejší oproti blogu). Podobně jako blog i stránky vlajky se později vyvíjeli, po obsahové stránce však nikoliv, zlom ve fungování a obsahu nastal až v roce 2014, kdy vznikla stávající doména a proběhl transfer všech domén do nového působiště, došlo také k patřičným změnám v systému, který je v současné době shodný s tím na blogu a hlavní stránce této domény.